Niemcy zapowiadają stałe kontrole na granicy z Polską. Wyjaśniamy, co się stało

Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser zapowiedziała stałe punkty kontrolne na granicach z Polską i Czechami. Wyjaśniamy, że nie jest to efekt "afery wizowej". Przedstawiamy statystyki, udostępnione nam przez Bundespolizei. Przez Polskę mogło wjechać do Niemiec 45 tys. osób bez polskich wiz . Wprowadzenia kontroli granicznych od miesięcy domagały się władze m.in. Saksonii i Brandenburgii i […] Artykuł Niemcy zapowiadają stałe kontrole na granicy z Polską. Wyjaśniamy, co się stało pochodzi z serwisu oko.press.
+

Czy Wojsko Polskie miało bronić się na linii Wisły? Sprawdzamy spot Błaszczaka

Ujawnione w spocie wyborczym PiS fragmenty planu użycia sił zbrojnych o kryptonimie Warta – 00101 wzbudziły gorące spory. Politycy partii rządzącej twierdzą, że plan zakładał oddanie wschodniej Polski w ręce Rosji. Dla OKO.press dokument analizuje ekspert Michał Piekarski* zajmujący się problematyką bezpieczeństwa narodowego . Z dostępnych informacji wynika, że dokument ten powstał w roku 2011 […] Artykuł Czy Wojsko Polskie miało bronić się na linii Wisły? Sprawdzamy spot Błaszczaka pochodzi z serwisu oko.press.
+

Konfederacja broni bicia dzieci: „Klaps nie jest żadnym nadużyciem”. Doprawdy? 

72 proc. Polek i Polaków sprzeciwia się karom fizycznym wobec dzieci, ale 43 proc. uważa, że klaps jest dopuszczalny. Pokazujemy, czym grozi bagatelizowanie tej formy przemocy fizycznej . „Klaps nie jest żadnym nadużyciem. W pierwszej kolejności jest to troska o dziecko” – w taki sposób rzeczniczka Konfederacji, Anna Bryłka, odnosi się do politycznego postulatu szefa […] Artykuł Konfederacja broni bicia dzieci: „Klaps nie jest żadnym nadużyciem”. Doprawdy?  pochodzi z serwisu oko.press.
+

Rdzenne języki w Polsce. Nasza niewiedza o różnorodności jest jedną z przyczyn dyskryminacji

Od międzywojnia liczba języków rdzennych zmalała w Polsce przynajmniej o połowę. Wskutek polityki państwa głównym językiem mniejszości stał się polski. Wielu przedstawicieli rdzennych mieszkańców do dziś zmaga się z dyskryminacją . Z profesorką Justyną Olko, historyczką, socjolingwistyką, etnolożką i kierowniczką Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „ArtesLiberales” Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Stasia Budzisz. Trauma […] Artykuł Rdzenne języki w Polsce. Nasza niewiedza o różnorodności jest jedną z przyczyn dyskryminacji pochodzi z serwisu oko.press.
+

Czy żywność wysoko przetworzona nam szkodzi? Sprawdzamy

Mógłby to być najkrótszy tekst, składający się ze słowa “tak”. Wysoko przetworzona żywność jest niezdrowa. Ale co to w zasadzie znaczy „wysoko przetworzona”? . Poza surowymi owocami i warzywami większość produktów żywnościowych, które spożywamy, jest w jakiś sposób przetworzona. Jedne (jak ziemniaczane purée i stek) mniej, inne (jak pieczywo i ciasta) bardziej. Ale jest osobna […] Artykuł Czy żywność wysoko przetworzona nam szkodzi? Sprawdzamy pochodzi z serwisu oko.press.
+

Lewica – szkoła bez księdza. Konfederacja – libertariański koszmar. KO – hasła. Angielska 3. Droga…

To raczej gesty, hasła niż poważne propozycje reformy. Ekspertka SOS dla Edukacji czyta dla Was – i za Was – programy wyborcze największych partii i sprawdza, komu zabrakło wyobraźni, a kto rzuca edukacyjnymi pomysłami z kapelusza .   Programami wyborczymi rządzą raczej hasła niż konkrety. Nie inaczej jest w przypadku szkół. Partie opozycji demokratycznej, choć […] Artykuł Lewica – szkoła bez księdza. Konfederacja – libertariański koszmar. KO – hasła. Angielska 3. Droga… pochodzi z serwisu oko.press.
+