Szczyt UE-Ukraina w Kijowie. „Znaczne wysiłki” nie wystarczą do akcesji Ukrainy w dwa lata

Szczyt UE-Ukraina jest historyczny, po raz pierwszy odbył się na terenie, na którym trwa wojna. Władze Ukrainy liczą na możliwość szybkiego dołączenia do wspólnoty. „Nie ma sztywnych ram czasowych, ale są cele, które trzeba osiągnąć” – mówiła dziś Ursula von der Leyen. . W piątek 3 lutego w Kijowie odbył się szczyt UE-Ukraina, pierwszy w […] Artykuł Szczyt UE-Ukraina w Kijowie. „Znaczne wysiłki” nie wystarczą do akcesji Ukrainy w dwa lata pochodzi z serwisu oko.press.
+

RPO: finansowanie lekcji religii to konstytucyjny obowiązek. Ekspert: to klerykalna interpretacja

Rzecznik Praw Obywatelskich, odpowiadając na pismo Akcji Katolickiej, stwierdził, że finansowanie lekcji religii jest konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych. „To prokościelna, wręcz klerykalna interpretacja, która w żaden sposób nie wynika z przepisów Konstytucji" – komentuje ekspert prawa wyznaniowego . Wszystko zaczęło się od Rady Miasta Częstochowy, która 15 grudnia 2022 roku uchwaliła stanowisko w sprawie finansowania […] Artykuł RPO: finansowanie lekcji religii to konstytucyjny obowiązek. Ekspert: to klerykalna interpretacja pochodzi z serwisu oko.press.
+

Coraz ciężej na froncie wschodnim. Możliwe są nowe postępy Rosjan [SYTUACJA NA FRONCIE]

Rosjanie konsekwentnie dążą do osiągnięcia linii Bachmut - Siwierśk, szturmując ukraińskie pozycje zarówno na północ od Bachmutu, jak i na wschód od Siwierśka. Rośnie też rosyjska presja ofensywna na północ od rzeki Doniec . Z każdym kolejnym tygodniem od początku nowego roku sytuacja na froncie wschodnim staje się coraz trudniejsza dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie […] Artykuł Coraz ciężej na froncie wschodnim. Możliwe są nowe postępy Rosjan [SYTUACJA NA FRONCIE] pochodzi z serwisu oko.press.
+

ETPCz wzywa rząd do pilnego wykonania orzeczenia w sprawie karnej zsyłki trzech sędzi z Warszawy

ETPCz w stanowczym piśmie wezwał rząd do wykonania precedensowego zabezpieczenia, którego skutkiem ma być wycofanie karnej zsyłki trzech sędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Wykonanie zabezpieczenia blokują „słynni” Schab i Radzik . Znani ze ścigania niezależnych sędziów Piotr Schab i Przemysław Radzik mogą doprowadzić do kolejnego kryzysu w sprawie praworządności na linii rząd PiS – […] Artykuł ETPCz wzywa rząd do pilnego wykonania orzeczenia w sprawie karnej zsyłki trzech sędzi z Warszawy pochodzi z serwisu oko.press.
+

Premier w marcu: do końca 2022 zerwiemy z rosyjską ropą. W styczniu Orlen kupił 0,5 mln ton

Premier Morawiecki w marcu 2022: zrobimy wszystko, by odejść od rosyjskiej ropy w tym roku. Rurociągiem „Przyjaźń" dalej płyną setki tysięcy litrów paliwa. „Pozostaje wrażenie, że jesteśmy twardzi wobec Rosji, ale tylko jeśli konsekwencje ponosi ktoś inny" – mówi ekspert . Na początek dwie informacje. Pierwsza: od prawie dwóch miesięcy (5 grudnia 2022 roku) w […] Artykuł Premier w marcu: do końca 2022 zerwiemy z rosyjską ropą. W styczniu Orlen kupił 0,5 mln ton pochodzi z serwisu oko.press.
+

GOWORIT MOSKWA: Putin w Wołgogradzie wygrywa bitwę pod Stalingradem 

Putin obiecuje poddanym zwycięstwo w wojnie z Zachodem. Do tego posłużyła mu rocznica zwycięstwa armii sowieckiej pod Stalingradem w 1943 r. Okrągła, tak się dobrze złożyło. My możemy z tego wyciągnąć trzy wnioski  . Po pierwsze – Putin osobiście przekonuje, że zwycięży („Pobieda budiet za nami”). Robi to od kilku tygodni. Wcześniej nie musiał, bo […] Artykuł GOWORIT MOSKWA: Putin w Wołgogradzie wygrywa bitwę pod Stalingradem  pochodzi z serwisu oko.press.
+